În fiecare an pe 26 iulie, Mănăstirea Negru Vodă din municipiul Câmpulung Muscel își sărbătorește ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel.
În ziua de 20 iulie 2024 în Catedrala Voievodală din Curtea de Argeș, ctitorită de Sfântul Neagoe Vodă Basarab, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, a fost oficiată slujba parastasului pentru Regele Ferdinand I și Regina Maria.
În ziua de 19 iulie 2024, s-a desfășurat o nouă etapă a proiectului Campionii Bucuriei, din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș, în care parohiile din Cercul nr. III pastoral: Căpățâneni, Oiești Pământeni, Berindești, Mustățești, Aref, Bucșenești și Poenari Corbeni, au dăruit alimente pentru cei cu venituri modeste.
Milostenia nu este compasiune pasivă și fără rezultat, ci gest activ prin care ne dovedim dragostea față de celălalt. Și în acest gest se ascunde o frumusețe rară, Dumnezeiască, deoarece "frumusețea milosteniei nu se măsoară după cantitate, ci după dărnicia sufletului" (Sfântul Ioan Hrisostom).
Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul desfășoară, în perioada vacanței de vară, la parohia Valea Mare – Ștefănești, protoieria Topoloveni, activități educative pentru copii.
În Duminica a IV-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la mănăstirea argeșeană Sf. Ioan Botezătorul – Antonești din comuna Corbeni. Ierarhul Argeșean a oficiat cu această ocazie Sfânta Liturghie în paraclisul închinat Sfântului și Dreptului Iov, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și eparhia noastră a fost prezentă la Tabăra ”Tradiție și Noutate„ desfășurată la Mânăstirea Brâncoveanu din localitatea Sâmbăta de Sus prin tânărul Enescu Mihai Rares, elev la Colegiul Național ”Vlaicu Vodă” din Curtea de Argeș.
În ziua de 15.07.2024, s-a desfășurat o nouă etapă a proiectului Campionii Bucuriei, din cadrul Protoieriei Pitești, în care parohiile din cercul nr. 2 pastoral:Sf Gheorghe I, Găvana II, Sf. Ap. Toma, Sf. Ap. Andrei, Vedea, Vața, Vețișoara, Prodani, Izvoru, Fata, Bondoci Gărdinești, Slapia, Păduroiu, Dealul Bradului, Săpata, Popești Turcești, Lipia Găinușa, Mârțești au oferit credincioșilor pachete cu alimente.
Milostenia reprezintă gestul creștin de a face bine, din dragoste și compasiune pentru cel aflat în nevoie. Iubirea de semeni este binevoitoare, înțelegătoare, fiind cel mai natural sentiment.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul –Biroul de Cateheză a organizat Tabăra de creație religioasă ”Sfântul și Dreptul Iosif”, ediția a V-a la Mânăstirea Trivale din municipiul Pitești.
Pagina 1 din 274