Cinstirea Sfintei Cuvioase Parascheva la noi este de veacuri şi dragostea poporului nostru dreptcredincios pentru ea a crescut în timp mai ales după aducerea la Iaşi a sfintelor ei moaşte în secolul al 17-lea. De atunci, din generaţie în generaţie, românii au mers la Iaşi să-i ceară ajutorul şi mai ales să-i mulţumească la sărbătoarea ei din 14 octombrie pentru binefacerile primite de la Dumnezeu prin rugăciunile ei.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Rătești, protoieria Topoloveni. Părintele slujitor Duminică Gheorghe Cătălin a primit cu mare bucurie pe copiii de la GPN Rătești care, însoțiți de doamna învățător Eremia Nicoleta au pășit în sfânta biserică unde au participat la o activitate catehetică, s-au împărtășit și au primit  diferite daruri.