Cuvioasa Parascheva a „strălucit cu faptele bune” şi a urmat „viaţa celor fără de trup”, trăind „ca un înger pământesc”. Nevoindu-se „cu înfrânarea şi rugăciunile cele îndelungate, cu postul şi privegherea”, s-a arătat „vas preacinstit dum­nezeiescului Duh” şi a ajuns „la limanul sfinţeniei”. Prin priveghere Cuvioasa „toate le-a umplut de lumină”, iar prin aspra postire a părăsit ispitirea trupească, dobândind „viaţa cea nestricăcioasă” şi veşnică.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a desfășurat o activitate educativă în biserica parohiei Retevoiești, protoieria Mioveni. Preoții slujitori Moraru Mihai și Moraru Romică au vorbit copiilor despre viața și minunile Sfintei Cuvioase Parascheva, dar și despre frumosul pelerinaj care se organizează în fiecare an la Iași.