Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul –Biroul de Cateheză a organizat o activitate educațional-catehetică și recreativă la Parohia ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din municipiul Curtea de Argeș.

Într-o societate modernă, în care accentul este pus deseori pe educația tehnologică și pe competențele de ordin practic, nevoia de a păstra valorile spirituale și culturale devine din ce în ce mai importantă. Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" din Curtea de Argeș integrează educația religioasă în programul său, valorificând un frumos parteneriat cu Biserica. Recent, elevii clasei I A, sub îndrumarea domnului profesor Marius-Ionuț Pițigoi, au participat la slujba Sfintei Liturghii la Biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe cu ocazia sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva. Această activitate s-a remarcat prin componenta educativă complexă, atât din punct de vedere spiritual, cât și cultural.

Participarea la Slujba Sfintei Liturghii reprezintă o experiență educativă esențială pentru copiii din clasa I A, care contribuie la dezvoltarea lor spirituală, la formarea unei identități culturale solide și la înțelegerea valorilor de bază ale comunității din care fac parte.

Prin participarea directă, elevii nu doar că au avut oportunitatea de a învăța despre semnificația sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva, ci și de a se familiariza cu atmosfera specifică a unui lăcaș de cult. În acest mod, ei pot dezvolta o legătură mai profundă cu tradițiile religioase și pot înțelege importanța rugăciunii și a comuniunii spirituale în contextul ortodoxiei.

La Biserica Sfântul Gheorghe s-a exemplificat oportunități de educație catehetică în contextul parteneriatului Biserica și Școala, unde copiii au beneficiat de o scurtă lecție catehetică despre viața Sfintei Cuvioase Parascheva, una dintre cele mai iubite sfinte din tradiția ortodoxă română. Gazdă bună și primitoare, Părintele Dan-Florin Obrocea, parohul bisericii a prezentat elevilor elemente esențiale despre viața acesteia, exemplificând astfel modul în care valorile precum smerenia, generozitatea și curajul pot fi integrate în viața de zi cu zi. Astfel de activități contribuie la consolidarea unei educații morale solide, în care copiii sunt îndrumați să își formeze caractere puternice, inspirate de exemple de sfinți și martiri.

În plus, lecția despre biserica le-a oferit elevilor posibilitatea de a înțelege mai bine părțile componente ale bisericii, precum naosul, altarul și pronaosul, și semnificația lor simbolică. De asemenea, copiii au învățat despre diferite obiecte liturgice, dezvoltând astfel un respect și o apreciere față de simbolismul și profunzimea spirituală a acestor obiecte.

Integrarea activităților religioase în programul educațional poate juca un rol esențial în formarea completă a elevilor. Colaborarea dintre Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" și Centrul Eparhial reprezintă un model de parteneriat eficient, care susține atât obiectivele educaționale, cât și pe cele spirituale ale instituției de învățământ. Parteneriatul dintre școală și biserică asigură un cadru stabil pentru dezvoltarea valorilor morale și a convingerilor spirituale, care se vor reflecta mai târziu în comportamentul civic și în atitudinea generală a elevilor față de viață.

Prin această colaborare, elevii înțeleg că educația nu se limitează doar la informații teoretice, ci implică și dezvoltarea caracterului și a înclinațiilor spirituale. În acest context, activitățile extracurriculare, cum ar fi participarea la slujbele religioase sau lecțiile catehetice, joacă un rol de necontestat în procesul educațional complet, ajutând elevii să își dezvolte empatia, respectul pentru valorile tradiționale și dorința de a contribui la binele comunității.

Participarea la astfel de evenimente religioase contribuie nu doar la dezvoltarea spirituală, ci și la consolidarea relațiilor sociale ale elevilor. Într-un context religios, elevii se familiarizează cu interacțiuni pozitive și primesc încurajări pentru a dezvolta valori precum respectul, toleranța și solidaritatea. Astfel, acest tip de activități sprijină formarea unei comunități unite și armonioase, bazate pe respect reciproc și ajutor reciproc.

La finalul vizitei, copiii au primit daruri și iconițe, un gest simplu, dar încărcat de semnificație. Oferirea de iconițe, în special la vârsta fragedă, are o valoare educativă importantă. Copiii nu doar că primesc un simbol tangibil al credinței, dar sunt încurajați să respecte tradițiile și să păstreze vie amintirea experiențelor religioase în care au participat.

Activitățile organizate de Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" în colaborare cu Biserica fac contribuie nu doar la dezvoltarea intelectuală a elevilor, ci și la formarea unor caractere puternice și a unor cetățeni responsabili, gata să contribuie pozitiv la comunitatea din care fac parte.