Noi, pământenii, avem probleme de deslușit pentru a hrăni mintea noastră, uneori, rebelă ca și acțiunile noastre. Omenirea a fost preocupată mereu de Universul în care suntem parte integrantă și, deci, cu menirea de a-i da de „capătul capătului”!

Leibniz ajunge să construiască – mai degrabă să-și imagineze în viziunea sa, afirmând că orice parte a lumii, fiecare lucru individual are un „concept” sau o „noțiune” distinctă, deoarece, totul în Univers este interconectat, și putem descoperi adevărul despre întreg universul, exclusiv, prin intermediul reflecției raționale.

Așa putem ajunge la „adevărurile rațiunii”, despre care scrie Gottfried Leibniz, și că Universul este alcătuit din substanțe individuale, simple, numite „monade”, fiecare monadă fiind izolată de celelalte și fiecare  reprezintă starea completă, trecută, prezentă și viitoare. Dar, fiecare monadă este sincronizată între toate monadele astfel încât fiecare are același conținut, iar, conform gândirii lui Leibniz, așa a creat Domnul Dumnezeu lucrurile, într-o stare de „armonie prestabilită”.

Dacă privim o hartă a Internetului, se arată nenumărate legături dintre utilizatorii de Internet și că Teoria monadelor, promovată de Leibniz sugerează că și mințile noastre sunt conectate în mod similar. Dacă Leibniz trăia azi, în văzduhul plin de explozia tehnicii, altcum se lămureau lucrurile. Și așa, Leibniz nu se lasă copleșit și afirmă: „că orice minte omenească este o monadă și, prin urmare, conține o reprezentare completă a Universului, și că, în principiu este posibil să învățăm tot ce se știe cu privire la lume și chiar dincolo de ea prin simpla explorare a propriei noastre minți.

Trebuie să recunoaștem că, noi, pământenii, nu avem un instrument astronomic cu care să măsurăm, spre exemplu: distanțele interplanetare și nici interstelare  și între galaxii noi, măsurând empiric. Cine poate măsura și cu care aparat, temperatura exactă a Soarelui? Ne mulțumim, adesea, cu prezumții liniștitoare. Credem că Domnul Dumnezeu cuprinde întregul Univers în mod simultan, așadar, putem vorbi de adevăruri necesare, și că Domnul Dumnezeu, omniscient și atotputernic creează și dublează din cinci în cinci ani, Universul, fapt miraculos și uneori, chiar apucându-te înfricoșata îndoială.

Înainte de a finaliza acestă „tabletă”, menționăm că genialul Leibniz a fost un inovator celebru. Se știe de calculatorul mecanic, fiind una dintre multele sale invenții, dovedind prin aceasta pasiunea sa pentru matematică și logică, domenii sensibile, în care a fost un inspirat inovator de către Duhul Sfânt!

Calinic Argeșeanul

De-a lungul secolelor poporul român a trecut prin grele încercări, dar prin eroismul său, prin cutezanța și fermitatea sa de a fi singur stăpân pe destinele sale, obiceiurile și credința sa în propria țară, a reușit să treacă cu bine peste acestea.
În ziua de sâmbătă, 8 iunie 2024, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române s-a desfășurat o nouă ediție a proiectului „Liturghia Copiilor” inițiat de Parohia Sfântul Ilie Grant, Protoieria Sector VI Capitală. Astfel, Parohia Sfântul Ilie Grant prin Pr. Paroh Gheorghe Costea și Pr. Ioan-Ștefan Dinu a organizat un pelerinaj gratuit pentru copiii între 3 și 14 ani în județul Argeș.
Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a participat la o activitate recreativă, creativă și educațional-catehetică la Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului.
Faptele milosteniei nu se apreciază numai după mulțimea materială, ci mai ales după dispoziția unei inimi miloase care vede în sărăcia aproapelui propria sa lipsă.
Corul de elevi ai Școlii Gimnaziale „Mircea cel Bătrân” din municipiul Curtea de Argeș, coordonați de părintele profesor Popelcă Robert, au vizitat Catedrala Voievodală ctitorită de Sfântul Neagoe Vodă Basarab.
Când ne aflăm în mijlocul unor oameni mâhniţi este necesar să ne ostenim pentru a-i scoate din starea neagră a supărării, de orice fel ar fi şi ori de unde ar veni. Fiind fiinţe complexe, dar şi cu mari slăbăciuni, cei tari, cum spune Sfântul Apostol Pavel, sunt obligaţi să ducă greutatea celor slabi.
Oricât am încercat să-l ”înving” pe Eminescu, în citit, mai ales, nu am reușit să-i parcurg întreaga operă, lăsată Neamului Românesc, ca tezaur nemuritor, așa cum poeții și scriitorii lumii, au lăsat, la rândul lor averi spirituale, Eminescu fiind unicul, uriașul și genialul român, care, prin scrisul său prolific, nu poate fi întrecut de nimeni, niciodată.
Stresul, nene!

13.06.2024
Străbunicii noştri, mai de la începuturi, au dat „bot în bot”, cum s-ar mai zice, cu stresul. Dacă ne gândim puţintel, vom afla că acest animal fioros, numit de noi, cu precădere, STRES, este mai dăunător decât şerpii cei mai veninoşi sau dinozaurii care au mărşăluit cândva pe planetă.
Simbolul de credință al Bisericii Ortodoxe mărturisește, în articolul șase, că Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos, după 40 de zile de la Înviere, „S-a suit la ceruri și șade de-a dreapta Tatălui”. Sfânta Înălțare a Fiului de-a dreapta Tatălui, precum și alte multe evenimente din viața Mântuitorului, au fost profețite cu sute și mii de ani de prooroci (Psalmii 23, 7-10; 67, 18; 109, 1; Isaia 53, 13; Efeseni 4, 8; Fapte 2, 34), a fost arătată lumii de El Însuși (Luca 22, 69; Ioan 6, 62; 7, 33; 8, 21; 14, 28; 16, 5; 20, 17), este descrisă, precum citim și în Scripturile Noului Testament (Marcu 16, 19-20; Luca 24, 50-51; Fapte 1, 9-11), mărturisită întru adeverire de Sfinții Apostoli, cei care au văzut cu proprii lor ochi.
Sub aura binecuvântării lui Dumnezeu, tinerimea scumpă a Ţării a adăstat la izvoarele cele dintâi cu apă limpede ca şi cristalul în care ne oglindim faţa plină de bucurii, netedă şi fără zbârciturile vremilor zavistnice şi mult obositoare.