Autorul celei de a doua epistole, este, după cum se arată chiar de la începutul capitolului întâi: „Simeon (Simon) Petru, rob şi apostol al lui Iisus Hristos.”[1] Şi această epistolă a fost scrisă în perioada anilor 63-67, tot din Roma, oraşul în care autorul epistolelor a murit ca martir, răstignit pe cruce cu capul în jos, în timpul persecuţiilor împăratului Nero cel nebun.

În cele trei capitole ale epistolei se află şi lămuririle limpezi date asupra profeţilor mincinoşi care, în decursul veacurilor, au încercat să scornească anumite aşa-zise profeţii. Petru Apostolul îi înfierează fără cruţare: „Dar au fost în popor profeţi mincinoşi, după cum şi între voi vor fi învăţători mincinoşi, care vor strecura erezii pierzătoare şi, tăgăduindu-L chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, îşi vor aduce loruşi grabnică pieire… Şi-n lăcomie vă vor înşela cu vorbe prefăcute, ei, a căror osândă de mult pregătită nu zăboveşte şi a căror pierzare nu dormitează.”[2]

Periculos este să te dai drept profet sau prezicător! A îndrăzni să tălmăceşti profeţiile din Sfânta Scriptură este şi mai periculos. De pe vremea Apostolului Petru şi până azi, „tălmăcitorii” n-au lipsit, ei neştiind poate, că o dată cu Iisus Hristos, Marele Profet, s-a încheiat perioada profetică.

Nimeni şi niciodată nu mai poate adăuga nimic la Testamentul Nou pe care ni l-a lăsat Iisus Hristos, Domnul: „Dar mai înainte de toate, voi pe aceasta s-o ştiţi: nici o profeţie a Scripturii (este vorba de Vechiul Testament) nu se tâlcuieşte după socotinţa fiecăruia; pentru că profeţie nu s-a făcut niciodată din voia omului, ci purtaţi de Duhul Sfânt au grăit oameni din partea lui Dumnezeu.”[3]

Când auzi pe unii spunând, că văd tot felul de imagini prin smârcuri şi prin norii cerului, te gândeşti la câtă ignoranţă şi prostie înşelătoare se supun unii din dorul de a se da „profeţi” şi „mântuitori” ai lumii. Le recomandăm să-şi vadă de propriile neputinţe şi să lase mântuirea pe seama lui Dumnezeu, care ştie să lucreze, fără indicaţii de pe mirişte.

Să ascultăm pe Sfântul Apostol Petru, care ne zice: „Aşadar, iubiţilor, cunoscându-le voi de mai înainte pe acestea, păziţi-vă ca nu cumva, târâţi de rătăcirea nelegiuiţilor, să cădeţi din întărirea voastră; şi creşteţi în harul şi cunoaşterea Domnului nostru şi Mântuitorului Iisus Hristos!”[4]

Să fugim de capcanele vremurilor otrăvite!

Calinic Argeșeanul

[1] II Petru 1, 1

[2] II Petru 2, 1-3

[3] II Petru 1, 20-21

[4] II Petru 3, 17-18

În ziua de prăznuire a Acoperământului Maicii Domnului, elevii și profesorii de la Seminarul Teologic „Neagoe Vodă Basarab” din municipiul Curtea de Argeș, au participat la Sfânta Liturghie, oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, în Paraclisul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din cadrul Centrului Eparhial.
Cu ocazia cinstirii praznicului Acoperâmântului Maicii Domnului, în comuna argeșeană Corbi aflată pe Valea Râului Doamnei, foarte mulți credincioși au ajuns în această dimineață pentru a participa la slujba de hram a noii mănăstiri ce se construiește foarte aproape de biserica rupestră Corbii de Piatră.
Milostenia reprezintă jertfelnicia inimii. Dând celor săraci, inima noastră devine o adevărată jertfă adusă lui Dumnezeu. Cel care dă celui lipsit, nu face altceva decât să restituie bunuri la izvorul milei, care este Dumnezeu.
Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice.
„Basarab Fest”, festivalul dedicat întemeietorilor Țării Românești, s-a desfășurat în județul Argeș în perioada 27-29 septembrie. În prima zi a acestui eveniment a avut loc premierea Concursului Național de Poezie „Toată vremea-și are vreme”, dar și un concurs dedicat artelor vizuale. Manifestările în cadrul acestui festival medieval au continuat în zilele de sâmbătă și duminică, cu momente care au pus în lumină vrednicia unui neam condus de bărbați demni cu frică de Dumnezeu.
Iată și silogismul lui Henri Bergson (1859-1941): „Există două tipuri de cunoaștere: Cunoașterea relativă: cunoașterea obiectelor din lume dintr-o perspectivă particulară. Aceasta este atinsă folosind intelectul și rațiunea: noi suntem distanțați de obiectul în sine. Cunoașterea absolută: cunoașterea obiectelor din lume așa cum sunt realmente. Aceasta dobândită prin înțelegere intuitivă a adevărului: este o formă de cunoaștere foarte directă. Așadar, intuiția merge exact în direcția vieții” (pag. 226).
Reamintim că filosoful Edmund Husserl s-a născut în anul când se uneau Principatele Române, 1859, în orașul Moravia, pe atunci parte din imperiul austriac. A studiat matematica și astronomia. După ce și-a luat doctoratul în matematică, a decis să se ocupe de filosofie.
După cum se știe, Ahad Ha`Am este pseudonimul filosofului evreu de origine ucraineană Asher Ginzborg, un faimos gânditor sionist care a promovat o renaștere spirituală în rândul evreilor. În 1890, susținea într-un eseu relativ satiric că, deși venerăm înțelepciunea, încrederea în sine contează mai mult.
Nu știu, desigur, cum au scris alții, cu anumite metehne fizice, uneori insuportabile. Personal, am scris după fiecare operație: de rinichi, de inimă, de coloană, și în cele de față (începând cu iunie 2024) cu o fractură izbitoare la genunchiul stâng, prin spulberarea rotulei, zdrobită în cele patru puncte cardinale.
Spre marea durere a filosofului Nietzsche, în timpul vieții lui nu s-a putut bucura ca scrisul său să ajungă la publicul larg și chiar el a trebuit să plătească pentru publicarea părții finale a cărții: Așa grăit-a Zarathustra (1883-1885), din fonduri personale.