Mai mult decât oricând, într-o lume tot mai zbuciumată și în vremuri tot mai frământate, în care fragila ființă umană își află tot mai greu liniștea și pacea lăuntrică, în vremuri în care se răcește tot mai mult dragostea dintre oameni și comuniunea, faptele milei trupești se cer prelungite în fapte de înaltă noblețe și generozitate sufletească la adresa semenilor noștri.

Părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc, protoieria Costești, a venit în ajutorul unei familii cu multe greutăți, dăruindu-le alimente pentru traiul zilnic.