A educa un copil nu înseamnă numai a-l orienta spre un sistem informațional construit doar pe asimilare de cunoștințe, ci înseamnă şi a-l forma și a-l convinge pentru un anumit mod de viață, bazat pe înțelegere și asimilarea valorilor spirituale perene. O educație edificatoare pentru viață vizează şi experiențe nemijlocite, trăite în cadrul unei comunități, începând din familie și continuând în școală și în viaţa Bisericii.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului desfășoară un proiect educativ la parohia Găvana IV din Pitești, unde, la Centrul Social Cultural „Sfânta Maria Magdalena”, au loc săptămânal meditații gratuite pentru elevii claselor a VIII-a și a XII-a, care se pregătesc pentru susținerea examenelor.