Sfântul Ioan Evanghelistul, în Epistola a doua Sobornicească, se adresează astfel:

„Bătrânul, către aleasa Doamnă şi către fiii ei, pe care îi iubesc întru adevăr – şi nu numai eu, ci şi toţi cei ce-au cunoscut adevărul – în virtutea adevărului care rămâne întru noi şi în veac va fi cu noi.”[1]

Doamna, căreia îi este adresată epistola, este una dintre Bisericile creştine din Asia Mică. Este numită „Doamnă” pentru că este Biserică şi Biserica este „soţia” lui Hristos şi mama celor aleşi.

Sfaturile către Doamna cea aleasă – Biserica dimpreună cu fiii ei, sunt reamintite: „Şi acum te rog, Doamnă – nu ca şi cum ţi-aş scrie o poruncă nouă, ci pe aceea pe care noi o avem încă de la început: să ne iubim unii pe alţii. Şi aceasta este iubirea: să trăim după poruncile Lui; şi aceasta este porunca, aşa cum aţi auzit-o de la început: să trăiţi întru iubire.”[2]

Ceea ce era atunci, în privinţa credinţei în Dumnezeu şi Iisus Hristos, se arată a fi şi în zilele noastre. Lipsa de cultură adevărată, adică ştiinţa priceperii lui Dumnezeu, era şi atunci cum este şi azi. Ignoranţa în cele sfinte se lăfăie cu îndrăzneală pe uliţele ţării. Sfântul Ioan ne avertizează: „Tot cel ce o apucă înainte şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos, nu-L are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui Îl are, acela, şi pe Tatăl şi pe Fiul.”[3]

Mai mult chiar, Sfântul Ioan pune în inima Bisericii şi grija de a se feri de cei care strâmbă învăţăturile: „Dacă vine cineva la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!, fiindcă cel ce-i zice: Bun venit!, se face părtaş la faptele lui cele rele.”[4]

Bun venit, tuturor celor care cred în Iisus Hristos, ca Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii!

Calinic Argeșeanul

[1] II Ioan 1, 1-2

[2] II Ioan 1, 5-6

[3] II Ioan 1, 9

[4] II Ioan 1, 10-11

În ziua de prăznuire a Acoperământului Maicii Domnului, elevii și profesorii de la Seminarul Teologic „Neagoe Vodă Basarab” din municipiul Curtea de Argeș, au participat la Sfânta Liturghie, oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, în Paraclisul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din cadrul Centrului Eparhial.
Cu ocazia cinstirii praznicului Acoperâmântului Maicii Domnului, în comuna argeșeană Corbi aflată pe Valea Râului Doamnei, foarte mulți credincioși au ajuns în această dimineață pentru a participa la slujba de hram a noii mănăstiri ce se construiește foarte aproape de biserica rupestră Corbii de Piatră.
Milostenia reprezintă jertfelnicia inimii. Dând celor săraci, inima noastră devine o adevărată jertfă adusă lui Dumnezeu. Cel care dă celui lipsit, nu face altceva decât să restituie bunuri la izvorul milei, care este Dumnezeu.
Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice.
„Basarab Fest”, festivalul dedicat întemeietorilor Țării Românești, s-a desfășurat în județul Argeș în perioada 27-29 septembrie. În prima zi a acestui eveniment a avut loc premierea Concursului Național de Poezie „Toată vremea-și are vreme”, dar și un concurs dedicat artelor vizuale. Manifestările în cadrul acestui festival medieval au continuat în zilele de sâmbătă și duminică, cu momente care au pus în lumină vrednicia unui neam condus de bărbați demni cu frică de Dumnezeu.
Iată și silogismul lui Henri Bergson (1859-1941): „Există două tipuri de cunoaștere: Cunoașterea relativă: cunoașterea obiectelor din lume dintr-o perspectivă particulară. Aceasta este atinsă folosind intelectul și rațiunea: noi suntem distanțați de obiectul în sine. Cunoașterea absolută: cunoașterea obiectelor din lume așa cum sunt realmente. Aceasta dobândită prin înțelegere intuitivă a adevărului: este o formă de cunoaștere foarte directă. Așadar, intuiția merge exact în direcția vieții” (pag. 226).
Reamintim că filosoful Edmund Husserl s-a născut în anul când se uneau Principatele Române, 1859, în orașul Moravia, pe atunci parte din imperiul austriac. A studiat matematica și astronomia. După ce și-a luat doctoratul în matematică, a decis să se ocupe de filosofie.
După cum se știe, Ahad Ha`Am este pseudonimul filosofului evreu de origine ucraineană Asher Ginzborg, un faimos gânditor sionist care a promovat o renaștere spirituală în rândul evreilor. În 1890, susținea într-un eseu relativ satiric că, deși venerăm înțelepciunea, încrederea în sine contează mai mult.
Nu știu, desigur, cum au scris alții, cu anumite metehne fizice, uneori insuportabile. Personal, am scris după fiecare operație: de rinichi, de inimă, de coloană, și în cele de față (începând cu iunie 2024) cu o fractură izbitoare la genunchiul stâng, prin spulberarea rotulei, zdrobită în cele patru puncte cardinale.
Spre marea durere a filosofului Nietzsche, în timpul vieții lui nu s-a putut bucura ca scrisul său să ajungă la publicul larg și chiar el a trebuit să plătească pentru publicarea părții finale a cărții: Așa grăit-a Zarathustra (1883-1885), din fonduri personale.