Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul –Biroul de Cateheză a organizat ediția a III-a a Taberei de pictură bisericească pe sticlă intitulată ”Sfinții Mucenici Serghie și Vah, mărturisitori luminaţi ai dreptei credinţe” la Mânăstirea Brătășești.

Copiii și tinerii au fost întâmpinați cu drag de maica stareță, Efrema și de obștea monahală.

Tabăra a reunit copii și tineri de diferite vârste din grupurile catehetice parohiale din localitățile vecine mânăstirii, dar și din străinătate, oferindu-le o experiență unică de învățare și dezvoltare spirituală.

Pe parcursul taberei, participanții au avut ocazia să exploreze arta picturii religioase pe sticlă, sub îndrumarea părintelui profesor, Bogdan Ștefănescu-coordonator tabără. Copiii au învățat tehnici tradiționale de pictură, au descoperit simbolismul icoanelor și au înțeles importanța artei religioase în cultura și spiritualitatea ortodoxă. Fiecare participant a avut posibilitatea de a-și exprima creativitatea și de a realiza lucrări unice, inspirate de viețile și martiriul Sfinților Mucenici Serghie și Vah.

Atelierele de pictură au fost completate de lecții de cateheză, în cadrul cărora copiii au aflat mai multe despre credința creștină, despre importanța valorilor morale și despre istoria mânăstirii Brătășești. Aceste activități au fost menite să îmbogățească cunoștințele participanților și să le ofere o înțelegere mai profundă a spiritualității ortodoxe.

Programul taberei a inclus și momente de rugăciune, participarea la slujbele religioase și excursii educative în împrejurimile mânăstirii. Copiii au avut ocazia să exploreze peisajele naturale din jurul mânăstirii și să descopere frumusețea tradițiilor locale. Aceste activități au fost nu doar educative, ci și recreative, contribuind la crearea unui mediu plăcut și relaxant.

Un aspect deosebit al taberei a fost accentul pus pe dezvoltarea abilităților sociale și pe crearea de legături între participanți. Prin jocuri de grup, activități în aer liber și proiecte comune, copiii au învățat să colaboreze, să comunice eficient și să își dezvolte empatia și respectul față de ceilalți. Atmosfera de camaraderie și sprijin reciproc a fost esențială pentru succesul taberei.

Părinții au avut și ei un rol important în acest proces, fiind invitați să participe la anumite activități și să viziteze expoziția finală, unde au fost prezentate lucrările realizate de copii. Această implicare activă a părinților a fost esențială pentru crearea unei comunități unite și dedicate promovării educației și dezvoltării integrative a tinerilor.

Tabăra a fost, astfel, o experiență de neuitat pentru toți participanții. Prin intermediul Programului Județean de Tabere pentru Copii și Tineret „Lăsați copiii să vină la Mine!”, tinerii au avut ocazia să își dezvolte abilitățile artistice și spirituale într-un mediu de învățare și reflecție, pregătindu-se astfel pentru viitor cu încredere și optimism. Această tabără a fost nu doar o ocazie de a învăța și a crea, ci și de a forma amintiri frumoase și de a lega prietenii durabile.

Tabăra este înscrisă în Calendarul activităților de vacanță pentru copii și tineri al eparhiei și a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, care a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului și a mulțumit tuturor pentru frumoasa lucrare și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Tabăra inițiată și organizată de Centrul Eparhial a adus o altfel de vacanță copiilor.

Toți participanții, la final, au primit daruri din partea mânăstirii.