Pelerinajul este un act spiritual de mulțumire închinată Lui Dumnezeu, dar și un act de asceză și nevoință. Pelerinajul este și un mod de pocăință, dar poate fi motivat și de o dorință puternică de a realiza ceva important.

Părintele slujitor Grigore Ion Florin a organizat un pelerinaj pentru copiii din parohie. Cu acest prilej, au fost vizitată mănăstirea Clocociov, Catedrala Mitropolitană din Craiova și Biserica Madona Dudu, unde tinerii au aflat informații despre istoricul acestor locuri și s-au închinat la sfintele moaște.