La Praznicul Înalțării Sfintei Cruci, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a organizat o activitate educațional-catehetică ce a îmbinat tradiția cu arta sacră și rugăciunea la Biserica Valea Danului.

Praznicul Înălțării Sfintei Cruci este un moment de adâncă reflecție asupra simbolului suprem al creștinătății – Crucea, care ne amintește de jertfa Mântuitorului pentru mântuirea noastră. În această zi sfântă, în cadrul Sfântei Liturghii, comunitatea enoriașilor din Valea Danului s-a adunat cu smerenie și evlavie pentru a se închina Crucii, semn al biruinței asupra morții și al iubirii divine.

Sub semnul credinței și al continuității tradițiilor sfinte, în cadrul parteneriatului dintre Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului și Biserica din localitate, enoriașii parohiei, după încheierea Sfintei Liturghii, au avut ocazia să participe la o expoziție de icoane, care a reflectat măiestria artei creștine și dragostea pentru tradiția străveche. Expoziția a inclus icoane pictate pe lemn de către Ilie Căpușe, pictorul bisericii parohiale, un artist recunoscut pentru talentul și dedicarea sa în slujba artei sacre. De asemenea, au fost prezentate și icoane pe sticlă realizate de Nicolae Pribeagu, enoriaș al parohiei, care, prin lucrările sale, a adus un omagiu tradiției vechi de secole a picturii religioase pe sticlă, specifică zonelor rurale din România.

Expoziția s-a desfășurat ca semn de prețuire și închinare pentru Înălţarea Sfintei şi de viaţă dătătoarei Cruci pe care Domnul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos a pătimit pentru mântuirea noastră. Icoanele, fie ele pe lemn sau sticlă, sunt ferestre către divinitate, oferind privitorilor nu doar frumusețe estetică, ci și o cale de reflecție și rugăciune. Prin fiecare pensulă, artiștii au transpus chipurile sfinților și evenimentele biblice, aducându-le aproape de sufletele credincioșilor.

Activitatea desfășurată în baza parteneriatului dintre cele două instituții în cadrul Proiectului Educație prin Obiceiuri, Tradiții și Credință, Biserica și Școala-Apărători ai Neamului!, s-a derulat sub coordonarea Părintelui Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul și a Părintelui Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Acest proiect, ce pune în valoare conexiunea dintre educația religioasă și cea laică, are ca obiectiv principal promovarea valorilor tradiționale și formarea moral-spirituală a tinerilor. S-a dovedit încă o dată că Biserica și Școala reprezintă pilonii fundamentali ai păstrării identității naționale și spirituale, iar acest parteneriat întărește misiunea comună de a ghida tinerii pe calea dreptății, a credinței și a iubirii de neam și este un semn clar al continuității credinței în rândul noilor generații, care găsesc în tradiția creștin-ortodoxă un sprijin și un reper solid în viață.

Elementul central al acestui eveniment a fost Crucea – simbolul suprem al jertfei și iubirii dumnezeiești. În tradiția poporului român, crucea nu este doar un simbol religios, ci și unul cultural, fiind prezentă în viața de zi cu zi, la răscruci de drumuri, pe marginea câmpurilor sau lângă fântâni, semn al biruinței, al protecției și al memoriei. Această tradiție a fost evidențiată de organizatori, subliniind faptul că neamul nostru creștin a semănat cruci acolo unde s-au petrecut fapte care nu trebuie uitate, în locuri unde s-a simțit nevoia de apărare spirituală sau de aducere aminte.

Acest eveniment a demonstrat încă o dată puterea credinței și a tradiției în viața comunităților rurale, unde Biserica și Școala colaborează pentru a păstra vii valorile fundamentale ale neamului românesc. Expoziția de icoane și activitățile catehetice desfășurate cu ocazia Praznicului Înălțării Sfintei Cruci au fost un prilej de a aduce împreună istoria, arta și spiritualitatea, într-o sinteză ce reafirmă rolul esențial al credinței în formarea identității noastre.