Toată suflarea ortodoxă sărbătoreşte în ziua Înălțării Sfintei Cruci, amintirea a două evenimente deosebite din istoria lemnului Sfintei Cruci: aflarea Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Mântuitorul şi Înălţarea ei solemnă în faţa poporului de către episcopul Macarie al Ierusalimului, în ziua de 14 septembrie din anul 335 şi aducerea Sfintei Cruci de la perşii păgâni, în anul 629, în vremea împăratului bizantin Heraclius, care a depus-o cu mare cinste în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare a organizat o activitate catehetică la Grădinița din satul Cerbu.

Părintele slujitor Ștefan Viorel de la parohia Cerbu, protoieria Pitești, a vorbit copiilor despre Sfânta Cruce și le-a oferit dulciuri și iconițe.