Intrarea Maicii Domnului în Templu sau Vovidenia este prima sărbătoare cu ținere de la începerea Postului Nașterii Domnului. Acest praznic, alături de cel al Nașterii Maicii Domnului și de proslăvirea Sfântului său Acoperământ, constituie „troiţa” de toamnă a praznicelor închinate Celei mai înalte decât cerurile.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate catehetică, în care preoții slujitori Moraru Mihai și Moraru Romică de la parohia Retevoiești, protoieria Mioveni, au vorbit copiilor despre praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului.