Cultul Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă, dar mai ales în tradiția românească, se vădește atât de puternic, arătat și prin amplasarea pe tot parcursul anului bisericesc a zilelor ei de prăznuire, tocmai ca să nu uităm nici o clipă că viața noastră curge tumultuos către cereștile lăcașuri, vegheată de Născătoarea de Dumnezeu.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a organizat o întâlnire catehetică în biserica parohiei Rotărești, protoieria Pitești. Părintele slujitor Enescu Tiberiu a vorbit copiilor de la Școala „Virgil Calotescu” din Bascov, coordonați de doamna profesor Cristina Duran, despre importanța praznicului Intrarea în Biserică a Maicii Domnului.