Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului delegația din cadrul Sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză condusă de Părintele consilier Dan-Florin Obrocea a participat la Congresul național catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, ediția a XV-a, la Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman.

Congresul de anul acesta a avut ca temă ”Problematica actuală a tinerilor şi abordarea ei în contexul activităţii catehetice parohiale şi a lucrului cu tinerii”.

Părintele Mihai Pavel, inspector patriarhal, coordonator al Biroului de catehizare a tineretului a prezentat un cuvânt introductiv pentru participanţi şi aspecte organizatorice, prezentarea temei, a agendei şi a obiectivelor. Apoi, a urmat mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Romeo Moșoiu, consilier al ministrului educației a vorbit despre  ”Învătământul românesc contemporan şi formarea tinerilor– problematică, abordare şi conţinut”. Au urmat "Sesiune de lucru pe grupe, Întrebări orientative: lucrul cu tinerii, ce şi cum astăzi, Raportare pe grupe, întrebări şi răspunsuri" sub îndrumarea Părintelui Mihai Pavel, inspector patriarhal.

În continuare, Sesiune în plen: Valori în Acţiune (VIA – calea formării caracterului) şi Slujirea Tinerilor sau Liturghie după Liturghie, susținut de Dr. Dana Bates, Profesor Asistent şi Director Academic pentru Northwestern College, Iowa, Fondatorul Fundaţiei Noi Orizonturi şi al Asociaţiei pentru Formarea Tinerilor Orthopraxis.

De asemenea, părintele conf. dr. Vasile Crețu, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, a susținut prelegerea intitulată „Utilizarea noilor tehnologii în comunicarea religioasă cu tinerii”.

În continuare, Preot lect. dr. Liviu Vidican-Manci a vorbit despre ”Cateheza şi pastoraţia tinerilor – metodă, conţinut şi abordare”, iar Părintele Mihai Ciucur, Consilier eparhial, Episcopia Caransebeşului a prezentat ”Subiecte tabu în pastoraţia tinerilor”.

Bianca Elena Matei, Director Executiv Asociaţia Orthopraxis, a prezentat  ”Nevoile tinerilor şi nu doar atât – metodă, abordare şi viaţa reală de zi cu zi”, iar părintele Bogdan Racu, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei a vorbit despre ”Resurse şi ‘producţia’ de conţinut pentru cateheza parohială şi lucrul cu tinerii”.

În cadrul lucrărilor congresului s-au stabilit coordonatelor generale pentru organizarea și desfășurarea concursului naţional catehetic dedicat anului 2023-moderator: Mihai Paraschiv, Inspector patriarhal.

Subiectul acestei ediții a fost conţinutul catehetic destinat tinerilor în formarea caracterului şi în procesul educării lor şi metoda adecvată de livrare a acestui conţinut pentru vârstele/etapele specifice dezvoltării copiilor şi tinerilor.