La întoarcerea de la ceremonia de distribuire din Linz, Cercetașii România – Aventura Pitești, au mers la Ansamblul Mănăstiresc Curtea de Argeș, unde au adus Lumina Păcii de la Betleheem.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, cercetașii au fost întâmpinați în Catedrala Mitropolitană de către Părintele Paul Solomon – Eclesiarhul Catedralei și de Părintele Adrian Enache – muzeograf.

Oaspeții au vizitat Sala Manole, Palatul Mitropolitan, Muzeul Eparhial, Noua Catedrală Arhiepiscopală și Necropolă Regală, aflând informații despre istoria locului, legenda Meșterului Manole, precum și viața Sfintei Mucenițe Filoteea.