În cursul dimineții zilei de 6 iunie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, a fost operat cu succes, la piciorul stâng, pentru refacerea afecțiunii suferite la rotulă. Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, se simte bine, și urmează procedurile medicale postoperatorii specifice.
În Duminica a IV-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la mănăstirea argeșeană Sf. Ioan Botezătorul – Antonești din comuna Corbeni. Ierarhul Argeșean a oficiat cu această ocazie Sfânta Liturghie în paraclisul închinat Sfântului și Dreptului Iov, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.
Troiţa este o cruce votivă, complexă, de cele mai multe ori din lemn sau piatră, formată din îmbinarea a trei cruci, amplasată la răspântii. Au fost zidite la începuturi în satul tradiţional românesc, spre lauda lui Dumnezeu şi spre ocrotirea credincioşilor, iar cu timpul au fost aşezate şi în spaţiile urbane pentru amintirea unor evenimente istorice importante, fiind permanente dovezi ale comunicării noastre cu Dumnezeu, ale identităţii noastre creştine.
În contextul anului omagial 2024, închinat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, pastorației și îngrijirii bolnavilor, cu binecuvântarea și purtarea de grija a Înaltpreasfințitului Calinic Argeșeanul, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, pelerinajul cu racla care conține un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, făcătorul de minuni și vindecătorul de boli, aflat în patrimoniul Așezământului-Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena din Municipiul Pitești, va continua în perioada 18-20 iunie 2024, în cadrul protoieriei Topoloveni, după următorul program:
În această binecuvântată zi de dumnică, închinată femeii samarinence, monahii de la schitul argeșean Sfântul Neagoe Basarab din comuna Vlădești, au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic Argeșeanul. Chiriarhul a oficiat Sfânta Liturghie în paraclisul acestui așezământ monahal, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.
În contextul anului omagial 2024, închinat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, pastorației și îngrijirii bolnavilor, cu binecuvântarea și purtarea de grija a Înaltpreasfințitului Calinic Argeșeanul, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, pelerinajul cu racla care conține un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, făcătorul de minuni și vindecătorul de boli, aflat în patrimoniul Așezământului-Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena din Municipiul Pitești, va continua în perioada 18-20 iunie 2024, în cadrul protoieriei Topoloveni, după următorul program:
Personalul medical și pacienții Spitalului Municipal din Curtea de Argeș au trăit astăzi momente de mare bucurie duhovnicească. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic Argeșeanul, instituția medicală a fost binecuvântată de prezența raclei cu o parte din cinstitele moaște ale Sf. Ierarh Nectarie de la Eghina, marele făcător de minuni și grabnic vindecător.
Din traista cu stele a lui Dumnezeu, acum 80 de veri, a apărut, în frumusețea lumii văzute, în Cracăul-Negru din Țara Mușatinilor, pruncuțul Constantin, care, atunci când Dumnezeu a binevoit, pentru că toată vremea-și are vreme, a ajuns în demnitatea de Arhiereu în Cetatea Basarabilor, în Eparhia Argeșului și Muscelului.