Cu prilejul zilei dedicate familiei, îndeosebi, copiilor care sunt crescuți și educați în lumina credinței creștine dospită în sânul familiei creștine, alcătuită din tată și mamă iubitori de Dumnezeu și de Biserică, a fost organizată o activitate în prima duminică din luna iunie, în Patriarhia Română.
Întreaga Comunitate a credincioșilor cu deficienți de auz din cadrul Filialei Teritoriale a Surzilor din Pitești, s-au întâlnit la un picnic amenajat la Budeasa, pentru a se bucura de unitatea și rodul bucuriei din sânul familiei mari a Comunității.
Au fost împărțite daruri copiilor din familiile creștinilor surzi, de către preotul slujitor Țîru Cătălin, din partea Parohiei Mavrodolu.