Milostenia nu este compasiune pasivă și fără rezultat, ci gest activ prin care ne dovedim dragostea față de celălalt. Și în acest gest se ascunde o frumusețe rară, Dumnezeiască, deoarece "frumusețea milosteniei nu se măsoară după cantitate, ci după dărnicia sufletului" (Sfântul Ioan Hrisostom).

Părintele consilier Diaconescu Andrei, coordonatorul Sectorului Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a fost prezent în parohia Pițigaia, un cătun izolat unde locuiesc astăzi foarte puține familii, aducând bucurie acestor creștini prin darurile oferite.