„Deschide mâinile tale spre sărac, ca să nu strige către Dumnezeu împotriva ta“. Iar în Pildele lui Solomon găsim scris: „Viaţa săracului să nu o uiţi şi sufletele flămânzilor să nu le întristezi şi să nu ocoleşti cu milostenia ta pe cei ce au trebuinţă. Pe fratele cel scârbit să nu-l alungi, nici să-ţi întorci faţa ta de la sărac“.

Părintele slujitor Enache Ion Cristinel de la parohia Slatina, protoieria Curtea de Argeș, a dăruit alimente pentru familiile cu venituri modeste, aducând în casele acestora o bucurie de sfintele sărbători.