Sfântul Simeon Noul Teolog spune că toți care au bani și îi țin numai pentru ei, mare osândă își vor lua, fiind vinovați de toate relele pe care le puteau preîntâmpina. De aceea bogaților le-a pus condiție să lepede mai întâi averea și apoi să-L urmeze, în timp ce aceia care au doar cât le trebuie, sunt îndemnați să stăruiască și răbdare și trezvie.

Părintele slujitor Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel, împreună cu un grup de voluntari inimoși au adus daruri copiilor de la Așezământul de la Valea Screzii și monahiilor de la Mănăstirea Mărcuș.