Nimic nu face sufletul mai frumos decât milostenia, nimic nu este mai sănătos decât sufletul care se hrănește cu mâncarea noastră. El se află deasupra oricărei boli, a oricărei înfometări și strâmtorări, deasupra oricărei nenorociri.

Nimeni nu va putea să-l învingă ci, așa cum fierul nu poate să scrijelească trupul diamantului, la fel și sufletul care s-a întărit prin milostenie nu va putea fi doborât de nimic în chip desăvârșit.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o activitate socială, în care preoții slujitori Herișanu Ion Cosmin și Paul Klaus Schmiedigen, de la parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș, au fost alătruri de credincioșii cu posibilități modeste, oferindu-le alimente pentru această perioadă.