Viața este miracolul existenței. Viața este cel mai de preț bun pe care îl are omul, acest pumn de țărână peste care cade o rază a veșnicie. Acest dar minunat și premărit al vieții a fost dăruit de Dumnezeu omului cu toate calitățile ei superioare, ale cugetării și ale sensibilității cu puterea de a înțelege, cu puterea cunoașterii și a vibrației în fața suferinței, bunătății și frumuseții.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se implică în diferite proiecte pentru ajutorarea credincioșilor. Preoții slujitori Arsene Nicolae și Palmeș Nicolae Cristian de la parohia Sfinții Voievozi, municipiul Curtea de Argeș, au fost în mijlocul copiilor de la Grădinița „Academia piticilor”, cărora le-au oferit cadouri de sfintele sărbători.