Chipurile milosteniei trupești sunt foarte numeroase: hrănirea celui flămând, adăparea celui însetat, îmbrăcarea celor aflați în lipsuri, îngrijirea bolnavilor, ajutorarea celor aflați în diverse necazuri.

Mila tămăduiește indiferența, neîndurarea, răutatea, egoismul și contituie o barieră în calea lăcomiei și a invidiei.

În ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Spiridon, cei 17 locuitori care locuiesc în  parohia Pițigaia din Protoieria Câmpulung Muscel, au primit oaspeți. Preoții slujitori Florea Cătălin și Ganea Andrei de la parohia Vișoi din municipiul Câmpulung Muscel, alături de creștini pasionați de off road și de un grup de voluntari, au făcut rugăciune în frumoasa biserică, după care au oferit alimente pentru masa de Crăciun,  creștinilor din cel mai mic cătun al Muscelului.