Hristos  se poate ascunde in orice om sarman, Hristos e prezent acolo unde ne asteptam mai putin. Trecand indiferenti pe langa mainile intinse care ne cer, s-ar putea sa trecem pe langa mana lui Hristos care ne cere putin pentru a ne dărui totul.

Părintele protosinghel Casian Crețu, starețul Mănăstirii Glavacioc, are grijă și de bătrânii singuri și familiile defavorizate social, pe care îi vizitează permanent și le dăruiește hrană caldă, dar și sfaturi duhovnicești, pentru a trece cu bine peste suferințele și încercările din fiecare zi.