Traversăm o perioadă extrem de dificilă privind sănătatea și valoarea vieții, în care o mulțime de oameni sunt încercați de noua epidemie, care s-a extins la nivel global, perioadă în care este mare nevoie de rugăciune și de ajutorare frățească, de apropiere de Dumnezeu şi de solidaritate practică.

Această perioadă ne arată cât de fragilă este viața omului pe pământ şi, prin urmare, cât de mare nevoie este de a păstra permanent legătura cu Dumnezeu, Izvorul vieții pământești și al vieții veșnice cerești.

Sectorul Social Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului,  a organizat o activitate social-filantropică la Centrul medico-social din Rucăr. Persoanele aflate în centru,  s-au bucurat de vizita pastorală a preotului slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, care le-a oferit Sfânta Taină a Împărtășaniei și le-a citit rugăciuni.