„Săptămâna verde” este calea spre întărirea relaţiei profesor-elev, în absenţa clopoţelului și a lecţiei. Atmosfera din „săptămâna verde” este una specială, este trăită atât de elevi, cât şi de profesori cu sentimentul câştigării unor experienţe noi.

100 de elevi de la Școala Gimnazială din Sămara și Poiana Lacului, însoțiți de cadre didactice au poposit la biserica parohiei Cocu Deal, fiind întâmpinați de părintele slujitor Mateescu Marin.

După cuvântul catehetic rostit în sfânta biserică, elevii au fost miruiți, iar în finalul activității aceștia s-au bucurat de locul de joacă aflat în curtea bisericii, dar și de necuvântătoarele care viețuiesc în acest spațiu.