În cadrul activităților educaționale și catehetice organizate de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză, s-a desfășurat un eveniment deosebit la Parohia Drăganu Olteni, sub îndrumarea părintelui Emanuel Cosmin Drăghici. Acest eveniment, cunoscut sub denumirea de Liturghia Copiilor, a fost un prilej de învățătură religioasă și comuniune creștină pentru elevii Școlii Gimnaziale „George Marinescu” din localitate.

În dimineața evenimentului, copiii, coordonați de un grup de dascăli dedicați: Aura Constantinescu- directorul școlii, Ion Dragomir- profesor de religie, și Claudia Popete, Maria Foarcea și Mihaela Ionescu, au luat parte la Sfânta Liturghie. Această slujbă religioasă a avut o semnificație profundă, fiind momentul în care micii creștini au avut ocazia să primească Sfânta Împărtășanie, întărindu-și legătura cu Dumnezeu prin participarea activă la viața spirituală a comunității. Această experiență este deosebit de importantă în formarea lor spirituală, punând accentul pe importanța participării la Tainele Bisericii de la o vârstă fragedă.

După slujbă, elevii au fost invitați să învețe despre viața Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, un model de credință și milostenie. Învățătura despre faptele de milostenie, esențiale în viața oricărui creștin, a fost transmisă prin viața sfintei, care și-a dedicat viața ajutorării celor nevoiași și apropierii de Dumnezeu prin rugăciune și smerenie. Mesajul central al acestei activități a fost acela al milosteniei față de aproapele nostru, o virtute fundamentală în educația moral-religioasă, accentuând importanța compasiunii și a generozității în viața de zi cu zi.

Acțiunea de la Parohia Drăganu Olteni se înscrie în cadrul unui parteneriat activ între Biserică și Școală, promovat prin Proiectul educațional „Micul Creștin”. Acest parteneriat este un exemplu de colaborare între instituțiile fundamentale în educația copiilor, asigurându-se astfel că formarea lor nu este doar una academică, ci și spirituală. Rolul profesorilor este esențial în transmiterea valorilor morale și religioase, iar implicarea lor directă în organizarea și desfășurarea acestor activități demonstrează un angajament profund în modelarea viitoarelor generații de creștini.

În acest context, Liturghia Copiilor devine un simbol al unității între credință, educație și comunitate. Prin participarea la slujbă, copiii nu doar că au învățat despre importanța valorilor creștine, ci au trăit efectiv aceste valori în cadrul agapei creștine care a urmat. Această masă comună, încărcată de semnificație spirituală, a fost o ocazie de comuniune și bucurie pentru toți cei prezenți, încurajând relațiile de solidaritate și apropiere în comunitatea locală.

Activitatea reprezintă un model de bună practică în educația religioasă. Implicarea elevilor în viața bisericii prin participarea la Sfânta Liturghie, învățătura despre milostenie și comuniunea creștină sunt elemente esențiale în dezvoltarea lor ca membri ai comunității creștine. Prin astfel de activități, Biserica și Școala își unesc eforturile pentru a forma nu doar minți, ci și suflete.