Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul –Biroul de Cateheză a organizat la Mânăstirea Glavacioc, ediția a VI-a a Taberei de creație -pictură religioasă ”Sfântul Cuvios Ioan Casian Romanul din Dobrogea”.

Într-un peisaj de poveste, reunind copii de diferite vârste au fost întâmpinați cu drag de Părintele Stareț Antonie, de Părintele Paroh Dan Stancu și de doamna profesoară, Florența Sgîea de la Școala Generală cu clasele I-VIII Ștefan cel Mare, alături de Părintele Dănuț-Marius Trăistaru, Coordonatorul Biroului de Cateheză din cadrul Protoieriei Costești, într-un mediu dedicat dezvoltării spirituale și artistice, oferindu-le o experiență unică de învățare și creație.

Pe parcursul taberei, copiii au avut ocazia să exploreze și să aprofundeze arta religioasă sub îndrumarea unor profesori în pictura icoanelor. Activitățile au inclus ateliere de pictură, sesiuni de cateheză, rugăciuni comune și vizite educative în jurul mânăstirii, toate menite să îmbogățească cunoștințele și experiențele spirituale ale participanților.

Unul dintre punctele culminante ale taberei a fost atelierul de pictură de icoane, unde copiii au învățat tehnici tradiționale și au avut ocazia să creeze propriile opere de artă inspirate de viața Sfântului Cuvios Ioan Casian Romanul din Dobrogea. Îndrumați de profesori și clerici experimentați, tinerii au descoperit frumusețea și simbolismul artei religioase ortodoxe, învățând să aprecieze valorile și tradițiile culturale și spirituale.

Tabăra a fost și un prilej de reflecție și rugăciune, copiii participând la slujbele religioase și activitățile spirituale organizate de mânăstire. Momentele de rugăciune au oferit participanților ocazia de a-și întări credința și de a se conecta profund cu valorile ortodoxiei.

De asemenea, programul taberei a inclus activități recreative și excursii educative în împrejurimile mânăstirii. Copiii au explorat peisajele naturale și au învățat despre istoria și semnificația locului, îmbinând astfel cunoștințele teoretice cu experiențe practice într-un cadru relaxant și inspirațional.

Interacțiunea dintre copii de diferite vârste și din diverse medii a fost încurajată prin activități de grup, jocuri și proiecte comune. Aceste momente de socializare și colaborare au fost esențiale pentru dezvoltarea abilităților sociale și pentru formarea unor prietenii durabile.

Tabăra a fost un succes deosebit, oferind copiilor o oportunitate valoroasă de a-și dezvolta atât abilitățile artistice, cât și cele spirituale. Prin intermediul Programului Eparhial „Lăsați copiii să vină la Mine!”, tinerii participanți au beneficiat de o experiență holistică de învățare, care i-a pregătit pentru viitor cu încredere și curaj.

La finalul taberei s-a făcut un trisaghion la mormântul Părintelui Protosinghel Casian Crețu, fostul stareț al Mănăstirii Glavacioc, inițiatorul lucrările de restaurare ale Ansamblului mânăstiresc.

Acest eveniment a demonstrat încă o dată importanța programelor educative și spirituale în formarea tinerilor, contribuind la crearea unei generații conștiente de valorile și tradițiile ortodoxe. Mânăstirea Glavacioc a fost gazda perfectă pentru această tabără, oferind un cadru ideal pentru dezvoltare personală și spirituală, și rămâne un loc de referință pentru viitoarele ediții ale taberei.

Tabăra este înscrisă în Calendarul activităților de vacanță pentru copii și tineri al eparhiei și a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, care a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului și a felicitat pe toți pentru frumoasa activitate și de Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

La plecare copiii au primit daruri din partea mânăstirii.