Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul –Biroul de Cateheză, Mânăstirea Slănic a găzduit Tabăra județeană de creație - sculptură religioasă ”Sfântul Apostol și Evanghelist Luca”, ediția a IX-a.

Copii din țară și străinătate au avut oportunitatea de a participa la această tabără sub îndrumarea meșterului popular, Dan Gherasimescu, gazdă bună și primitoare fiind Părintele Clement, starețul mănăstirii.

Evenimentul, care a reunit participanți din diverse regiuni, a avut ca scop principal aprofundarea cunoștințelor religioase și artistice, promovând în același timp valorile tradiționale și spirituale. Activitățile din cadrul taberei au inclus ateliere de sculptură religioasă, sesiuni de cateheză, rugăciuni comune și excursii educative.

Participanții au fost încurajați să exploreze și să-și dezvolte talentul artistic în contextul credinței ortodoxe, creând icoane și alte lucrări de artă religioasă. În plus, tinerii au avut ocazia să învețe despre istoria și importanța Mânăstirii Slănic, un loc cu o bogată tradiție spirituală și culturală.

Participanții la tabără s-au bucurat de o varietate de activități educative și recreative care au fost special concepute pentru a îmbogăți experiența lor de învățare și pentru a le oferi un cadru propice dezvoltării personale. Atelierele de sculptură religioasă au fost un punct central al programului.

Sesiunile de cateheză au oferit copiilor ocazia de a discuta și de a învăța despre diverse aspecte ale credinței ortodoxe, facilitând o înțelegere mai profundă a valorilor și tradițiilor religioase. Rugăciunile comune și participarea la slujbele religioase au întărit sentimentul de comunitate și apartenență, oferindu-le tinerilor un spațiu de reflecție spirituală.

Excursiile educative au inclus vizite la locuri istorice și culturale din împrejurimile Mânăstirii Slănic, oferind copiilor o perspectivă asupra bogăției culturale și spirituale a regiunii. Aceste activități au fost menite să extindă orizonturile copiilor și să le ofere o înțelegere mai amplă a contextului cultural și istoric în care se află.

Pe parcursul taberei, copiii au avut oportunitatea de a-și dezvolta abilitățile de comunicare și colaborare prin activități de grup și jocuri interactive. Programele de mentorat, în care participanții mai mari au ajutat pe cei mai tineri, au încurajat dezvoltarea unor relații de sprijin și prietenie durabile.

Copiii au fost cazați și au servit masa la mânăstire, la finalul taberei, a fost organizată o expoziție a lucrărilor realizate de ei, unde au fost prezentate icoanele și alte opere de artă create în timpul atelierelor.

Tabăra a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, care a transmis binecuvântarea Înalpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului și a mulțumit tuturor pentru activitatea frumoasă și de Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a inițiat, organizat și implementat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș Programul Eparhial de Tabere pentru Copii și Tineret „Lăsați copiii să vină la Mine!”, care își propune să ofere tinerilor un mediu de dezvoltare spirituală și creativă.

Tabăra a fost, așadar, nu doar o experiență de învățare, ci și o oportunitate pentru participanți de a se conecta cu tradițiile și valorile ortodoxe, de a-și exprima creativitatea, de a construi legături puternice cu colegii lor și un prilej valoros pentru tinerii participanți de a-și aprofunda credința, de a-și dezvolta abilitățile artistice și de a lega prietenii durabile într-un mediu de învățare și reflecție spirituală. Programul Eparhial de Tabere pentru Copii și Tineret „Lăsați copiii să vină la Mine!” are un rol esențial în formarea spirituală și culturală a tinerilor, pregătindu-i pentru a deveni membri activi și responsabili ai comunității.