Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și eparhia noastră a fost prezentă la Tabăra ”Tradiție și Noutate„ desfășurată la Mânăstirea Brâncoveanu din localitatea Sâmbăta de Sus prin tânărul Enescu Mihai Rares, elev la Colegiul Național ”Vlaicu Vodă” din Curtea de Argeș.

În inima Ardealului, a avut loc o ediție deosebită a taberei „Tradiție și Noutate”, organizată de Arhiepiscopia Sibiului între 10 și 17 iulie 2024. Acest eveniment a reunit tineri din diverse regiuni ale țării, oferindu-le o experiență unică de dezvoltare spirituală, culturală și recreativă.

Participanții au fost așteptați să sosească la Academia Sâmbăta, unde au fost cazați. Seara a debutat cu o cină caldă, urmată de deschiderea oficială a taberei și activități de socializare. Prima zi s-a încheiat cu rugăciunile de seară, creând o atmosferă de comuniune și liniște sufletească.

Tabăra a fost structurată astfel încât fiecare zi să fie plină de activități interesante și diverse.

Ziua de 11 iulie a început cu o sesiune de cunoaștere, unde tinerii au avut ocazia să interacționeze. După-masa a fost dedicată jocurilor de lucru în echipă, menite să consolideze spiritul de colaborare și prietenie. Seara a fost marcată de o serată de teatru, unde participanții au avut ocazia să-și manifeste creativitatea și talentul artistic.

Vineri, grupul a făcut o excursie la Chilia Părintelui Arsenie Boca, un loc de mare însemnătate spirituală, unde tinerii au avut ocazia să se roage și să se conecteze cu tradițiile ortodoxe.

Ziua următoare a fost dedicată unei călătorii la Făgăraș, unde participanții au vizitat cetatea și biserica Brâncoveanu. De asemenea, s-au întâlnit cu tinerii Asociației Doamna Maria Brâncoveanu, schimbând idei și experiențe despre valorile culturale și istorice.

Duminică a început cu participare la Sfânta Liturghie, urmată de un workshop pe tema națională, în cadrul căruia tinerii au dezbătut subiecte de interes și importanță națională.

Dimineața zilei de 15 iulie a fost dedicată atelierelor de comunicare, tir cu arcul și sculptură. După-masa a avut loc un seminar intitulat „Țara bunicilor”, unde Ioana Hașu-Georgiev, cercetător al istoriei recente, a vorbit despre rezistența anticomunistă a Țării Făgărașului, aducând în prim-plan povestea lui Gheorghe Hașu, un luptător remarcabil în această rezistență.

Marți a început cu o sesiune de înot la piscină, urmată de o vânătoare de comori care a captivat atenția și entuziasmul participanților. Seara s-a încheiat cu o petrecere românească la Pensiunea Poiana Izvorului, unde tinerii au prezentat costume populare specifice zonelor din care provin, încheind astfel tabăra într-o notă festivă și tradițională.

În ultima zi, după micul dejun, participanții s-au adunat pentru rugăciunea de mulțumire, urmată de o sesiune de feedback în care și-au împărtășit impresiile și experiențele din timpul taberei. Plecarea participanților a marcat sfârșitul unei săptămâni memorabile, plină de activități educative, recreative și spirituale.

Tabăra „Tradiție și Noutate” de la Mânăstirea Brâncoveanu a oferit tinerilor o ocazie unică de a se dezvolta în multiple aspecte: spiritual, cultural și social. Acest eveniment a fost o veritabilă îmbinare de tradiție și modernitate, asigurând continuitatea valorilor ortodoxe și culturale într-o lume în continuă schimbare. Prin activitățile sale diverse și bine structurate, tabăra a reușit să creeze un mediu prielnic pentru formarea tinerilor într-un spirit de respect, colaborare și credință. Tabăra a demonstrat încă o dată importanța integrării valorilor tradiționale și spirituale în formarea tinerilor. Printr-o varietate de activități educative, recreative și spirituale, tabăra a reușit să ofere participanților o experiență de neuitat, care le-a îmbogățit cunoștințele și le-a consolidat valorile morale și culturale.

Tabăra a fost un exemplu remarcabil de cum pot fi îmbinate elementele tradiționale cu cele moderne pentru a crea un mediu de învățare și dezvoltare relevant și atractiv pentru tineri. Participarea la activitățile religioase, precum rugăciunile comune și vizitele la locuri de mare însemnătate spirituală, a contribuit semnificativ la aprofundarea credinței și la consolidarea legăturii cu valorile ortodoxe. Atelierele de comunicare, tir cu arcul, sculptură și alte activități creative au permis participanților să învețe prin experiență directă, dezvoltându-și astfel abilitățile practice și creative. Activitățile de grup, precum jocurile de echipă și vânătoarea de comori, au fost esențiale în promovarea colaborării, comunicării și dezvoltării spiritului de echipă, valori esențiale în societatea contemporană. Vizitele la cetatea și biserica Brâncoveanu, precum și întâlnirile cu tinerii Asociației Doamna Maria Brâncoveanu, au fost momente cheie în educarea tinerilor cu privire la importanța patrimoniului cultural și istoric, încurajându-i să aprecieze și să protejeze aceste valori. Sesiunea de feedback de la finalul taberei a oferit participanților ocazia de a reflecta asupra experiențelor lor și de a împărtăși impresii și sugestii, contribuind astfel la îmbunătățirea viitoarelor ediții ale taberei.

Tabăra „Tradiție și Noutate” a fost o experiență formativă esențială pentru tineri, oferindu-le instrumentele și cadrul necesar pentru a-și dezvolta competențele personale, spirituale și sociale într-un mod armonios și echilibrat. Această inițiativă demonstrează importanța programelor de tabere în dezvoltarea tinerilor și necesitatea continuării și extinderii acestor tipuri de activități pentru a răspunde nevoilor complexe ale generațiilor viitoare.