Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a participat la o activitate recreativă, creativă și educațional-catehetică la Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului.

Doamna profesoară, Carmen Diaconu alături de copii au organizat o Șezătoare de Sânziene readucând la viață una dintre cele mai frumoase și vechi tradiții românești. Evenimentul a fost un prilej de bucurie și de conectare cu obiceiurile străvechi, învățându-i pe cei mici despre importanța și semnificația acestei sărbători.

Sala de clasă a fost decorată cu elemente tradiționale, creând o atmosferă autentică și plină de farmec. Copiii, îmbrăcați în costume populare, au participat cu entuziasm la activitățile pregătite. Pentru început au prezentat un program artistic alcătuit din cântece și jocuri populare românești aducând veselie și dinamism în șezătoare. Apoi au cusut diferite motive populare explicându-le semnificația fiecărui ritual în timp ce ascultau legende, zicători sau proverbe.

Organizarea unei astfel de șezători nu a fost doar o modalitate de a celebra o sărbătoare tradițională, ci și o ocazie educativă deosebită. Copiii au avut șansa să învețe despre cultura și tradițiile românești: Activitățile le-au oferit copiilor o înțelegere profundă a culturii și tradițiilor locale, promovând respectul pentru moștenirea culturală, participarea la jocuri a contribuit la dezvoltarea abilităților practice și creative ale copiilor, iar activitățile de grup a fost un exercițiu excelent pentru a învăța colaborarea și comunicarea eficientă.

Șezătoarea de Sânziene a fost și un prilej de a consolida legăturile comunitare. Părinții au fost invitați să participe, contribuind astfel la păstrarea și promovarea tradițiilor locale. Evenimentul a fost o reușită, demonstrând că tradițiile pot fi integrate cu succes în activitățile educative moderne.

Activitatea desfășurată în baza parteneriatului dintre cele două instituții în cadrul Proiectului Educație prin Obiceiuri, Tradiții și credință, Biserica și Școal-Apărători ai Neamului!, s-a derulat sub coordonarea Părintelui Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul și Părintelui Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Prin organizarea Șezătorii de Sânziene, doamna profesoară și copiii au reușit să creeze un eveniment memorabil, plin de învățăminte și bucurie. Acest tip de activități nu doar că aduc un omagiu tradițiilor străvechi, dar și încurajează tânăra generație să le respecte și să le perpetueze. Șezătoarea de Sânziene a fost o adevărată sărbătoare a culturii și comunității, demonstrând că, prin educație și implicare, tradițiile pot fi păstrate vii pentru generațiile viitoare.

La final, copiii au primit iconițe.