Sfinţii Părinţi aseamănă Sfânta Cruce cu Pomul Vieţii din paradis pentru că prin ea Hristos a zdrobit moartea şi ne-a dăruit, prin slăvita Sa Înviere, viaţă veşnică. De aceea, când cinstim Sfânta Cruce, Îl cinstim pe Cel ce S-a Răstignit pe ea pentru mântuirea noastră, pe Domnul nostru Iisus Hristos.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în biserica Bătușari din municipiul Curtea de Argeș, având ca temă: Sfânta Cruce, cale spre Înviere.

Părintele slujitor Ungurenuș Florentin a vorbit copiilor de la Colegiul Național Vlaicu Vodă, coordonați de domnul profesor Creangă Mihail Iulian despre faptul că Postul cel Mare reprezintă,  perioada cea mai încărcată cu puternice ecouri liturgice legate de Sfânta Cruce din cursul anului bisericesc. Călătoria spre Sfintele Paști surprinde elementele esențiale ce trebuie să contureze o viață creștină ghidată spre intuirea, conștientizarea și, mai ales, contemplarea prezenței lui Dumnezeu în lume, prin puterea Sfintei Cruci.