Iertarea este însuşirea care îl aseamănă cel mai mult pe om cu Dumnezeu. Iertarea trebuie să vină din toată inima, căci Dumnezeu ne iartă nouă toate păcatele şi ne arată atâta milă, deci nici noi nu putem face altfel faţă de cei din jurul nostru. De aceea, să o lăsăm mereu să pătrundă în inima noastră, cerându-ne iertare ori de câte ori greşim şi iertând pe ceilalţi când ne greşesc!

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești. Părintele slujitor, Crăcană Radu Sergiu, a fost prezent în mijlocul copiilor de la grădiniță, cărora le-a vorbit despre puterea iertării, iar în final le-a dăruit cărți de rugăciune, iconițe și dulciuri.