Poetul George Coșbuc, într-un studiu dedicat mărțișorului afirma: „Scopul purtării lui este să-ți apropii soarele, purtându-i cu tine chipul. Printr-asta te faci prieten cu soarele, ți-l faci binevoitor să-ți dea ce-I stă în putere, mai întâi frumusețe ca a lui, apoi veselie și sănătate, cinste, iubire și curăție de suflet.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a desfășurat de Ziua Mărțișorului, o activitate în care preotul slujitor Ștefan Viorel de la parohia Cerbu, protoieria Pitești, a fost în mijlocul copiilor de la două grădinițe, cărora le-a dăruit, mărțișoare, brățări, metaniere și iconițe.