Proscomidia este prima parte a Sfintei Liturghii. Deși nu face parte din rânduiala propriu-zisă a Liturghiei, ea este parte din Sfânta Liturghie, este partea ei de taină, de pregătire, indispensabilă acesteia, deoarece Proscomidia este rânduiala pregătirii darurilor de pâine și vin, care alcătuiesc materia jertfei. Deci fără pregătirea darurilor de pâine și de vin nu am putea vorbi de aducerea Jertfei euharistice, de Sfânta Liturghie.

Elevii Școlii Gimnaziale „Dumitru Udrescu” au avut prilejul să învețe despre Sfânta Liturghie în biserica parohiei Săpata, protoieria Pitești, în cadrul unei lecții deschise.

Aceștia au fost întâmpinați de părintele slujitor Gabriel Ciprian, care a săvârşit rânduiala Proscomidiei, special pentru cei de faţă. Elevii au aflat ce sunt prescurile şi numărul lor, cum se traduce sintagma „IS HS NI KA”, care este imprimată pe Sfântul Agneţ, ce semnifică acesta şi ce sunt miridele, ce sfinţi sunt amintiţi şi de ce.

De asemenea, a dat explicaţii despre locul săvârşirii Proscomidiei, despre obiectele liturgice, vasele şi acoperămintele folosite şi a amintit în mod special semnificaţia şi simbolistica fiecăruia în parte.

A continuat apoi cu explicarea fiecărui gest liturgic ce însoţeşte pregătirea pâinii şi vinului, ca daruri oferite care se transformă în timpul Sfintei Liturghii în Sfântul Trup şi Scumpul Sânge al Domnului, Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În finalul activității au fost oferite daruri participanților.