În cadrul programului ”Școala altfel” s-a derulat proiectul educațional ”Lăsați copiii să vină la Mine”, ocazie cu care elevi ai Liceului Teoretic „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, însoțiți de dnele profesoare  Steluța Săndulescu și Andreița Stancu au mers la Catedrala Sfinții Apostoli Petru și Pavel.

Aici copiii au fost întâmpinați de preotul paroh Puiu Diaconescu care le-a vorbit cu multă dragoste despre istoricul lăcașului de cult, despre semnificația scenelor iconografice realizate în tehnica mozaic, despre importanța postului, a rugăciunii, a faptelor bune și a participării la Sfânta Liturghie și a răspuns tuturor întrebărilor pe care copiii i le-au adresat.

La final, pentru răbdarea și atenția de care au dat dovadă, părintele i-a miruit pe copii și le-a dăruit iconițe.