Hristos Se naşte de Crăciun din Maică Fecioară Preacurată şi „lumina cunoştinţei” răsare întregii lumi. Prin Naşterea Lui „toate s-au luminat”, cerul şi pământul se veselesc, iar îngerii cu oamenii prăznuiesc duhovniceşte că „Dumnezeu în trup S-a arătat celor ce şedeau în întuneric” şi în umbra morţii.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Vișoi din municipiul Câmpulung Muscel. Elevii au fost primiți cu multă bucurie de preoții slujitori Florea Cătălin și Andrei Ganea, care le-au vorbit despre minunea care are loc în noaptea de Crăciun.