Fiecare sărbătoare reprezintă un popas, un răgaz și un prilej pe care Biserica îl pune la îndemâna fiilor şi fiicelor ei pentru a le spori credința și lucrarea milostivă a iubirii creș­tine. În același timp, sărbătoarea este și un moment în care regăsim modele duhovnicești ce ne întăresc și ne povățuiesc în urcuşul nostru duhovnicesc.

Un astfel de model este și Sfântul Ierarh Nicolae, cel pe care obișnuim să-l numim „Moș” Nicolae, titlu care exprimă bunătatea, candoarea, înțelepciunea și dărnicia acestui Sfânt Părinte al Bisericii din secolul al IV-lea.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică, în biserica parohiei Retevoiești, protoieria Mioveni. Preoții slujitori Moraru Mihai și Moraru Romică au vorbit elevilor despre viața și activitatea Sfântului Nicolae, oferind sfaturi duhovnicești cu privire la această perioadă liturgică.