Biserica Ortodoxă îi cinsteşte pe Sfinţii Îngeri şi lucrarea acestora în viaţa oamenilor. De sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, Biserica adună şi serbează tot soborul Sfinţilor Îngeri laolaltă. De asemenea, Biserica ne învaţă că îngerii sunt „duhuri slujitoare” (Evrei 1, 14), adică fiinţe fără de trupuri, care Îi slujesc lui Dumnezeu. Totodată, Sfinţii Îngeri sunt prieteni şi ocrotitori ai noştri.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectoru Învățământ și Activități cu Tineretul, a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Rotulești, protoieria Pitești, în care părintele slujitor Enescu Tiberiu a vorbit copiilor de la Școala „Virgil Calotescu” din localitate, coordinați de doamna profesor de Religie, Cristian Duran, despre Sfinții Arhangheli și rolul acestora în viața noastră.