Binecuvântarea lui Dumnezeu se revarsă în lume şi în viaţa omului ca prisos de har şi dar, iar omul poate, să-i răspundă tot printr-o binecuvântare, dar una care se manifestă în evlavie, în mulţumire şi în slăvirea lui Dumnezeu. Darul cuprinde cerul şi pământul: lumea este dar, viaţa omului este tot un dar, la fel sănătatea şi tot ceea ce îl conduce spre mântuire.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, în parteneriat cu Colegiul Național Vlaicu Vodă, a organizat o activitate catehetică la parohia Bătușari, din municipiul Curtea de Argeș.

Părintele slujitor Ungurenuș Florentin a vorbit elevilor despre natura înconjurătoare, care este un dar al lui Dumnezeu pentru om, dar și despre obligațiile pe care noi le avem față de aceasta.

Activitatea s-a încheiat cu participarea la Festivalul Toamnei, care s-a desfășurat atât în curtea bisericii, cât și în incinta școlii.