Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de catehizare al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat o activitate artistică și catehetică,  la Unitatea de Asistență Medico-Socială din Rucăr.

Preotul slujitor Arsulescu Ion Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, însoțit de d-na profesor Mitiriță Alina  și corul de elevi ai Școlii Nae A. Ghica  din Rucăr, au vizitat persoanele vârstnice de la Unitatea de Asistență Medico-Socială din Rucăr, unde au desfășurat etapa a II a locală a proiectului Concursului ,,Tinerii și vârstnici să laude pe Domnul". Activitatea a debutat prin intonarea în comun a imnului ,,Hristos a înviat". Preotul slujitor Arsulescu Sebastian a deschis prezentarea printr-un  cuvânt introductiv, în care a arătat pe scurt  contextul desfășurării acestei activități, arătând că la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, anul 2023 a fost declarat drept Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți),   obiectivul principal al proiectului concurs ,,Tinerii și vârstnici să laude numele Domnului", desfășurat în acest context,  cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părintelui nostru Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului,  fiind  acela de a intensifica  implicarea  Bisericii, a școlii, a familiei și a întregii societăți civile în dezvoltarea  relațiilor sociale cu persoanele vârstnice, prin diferite activități filantropice și educative.

În cadrul activității, corul de elevi ai Școlii Nae A. Ghica din Rucăr, coordonați de d-na profesor Mitiriță Alina au susținut un prestigios concert de Pricesne și Cântări duhovnicești, specifice perioadei liturgice a Învierii Domnului, care au adus mângâiere și au animat sufletele auditoriului.  Preotul slujitor Arsulescu Sebastian a arătat în încheiere că întreaga activitate s-a desfășurat în deplină concordanță cu obiectivele educativ-filantropice și cerințele contextuale ale  proiectului concurs, mulțumind tuturor pentru implicarea în această activitate. La finalul prezentării proiectului, copiii au dăruit dulciuri și fructe persoanelor vârstnice și au socializat cu acestea.

Activitatea va fi menționată și va face parte integrantă din Portofoliul ,,Toată suflarea să laude pe Domnul", material care va fi prezentat în faza pe Protoierii a Concursului ,,Tinerii și vârstnici să laude pe Domnul",  care se va desfășura în perioada 2-5 mai 2023.