Învierea Domnului este cea mai importantă sărbătoare a creştinilor. Ea este „Paştile Domnului” când „din moarte la viaţă şi de pe pământ la cer, Hristos Dumnezeu ne-a trecut pe noi”. În ziua Învierii „Paştile cele sfinţite” nouă ni s-au arătat şi ne-am „luminat cu prăznuirea”.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul a organizat o activitate catehetică în care părintele slujitor Bucur Dorin de la parohia Maica Precista din municipiul Pitești, a fost prezent în mijlocul copiilor de la Grădinița cu program prelungit „Motanul încălțat”, cărora le-a vorbit despre marele praznic al creștinătății.