Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul desfășoară diferite activități cu tinerii, cuprinse într-un calendar de activități, în baza parteneriatelor existente între parohiile argeșene și muscelene și unitățile de învățământ din cadrul Inspectoratului Școlat Județean Argeș.

Părintele slujitor Grigore Florin de la parohia Gâmbocata I, protoieria Topoloveni, a însoțit grupul de copii înscriși în cadrul concursului: „Tineri și vârstnici să laude pe Domnul”, într-un pelerinaj la Catedrala Patriarhală, unde au rostit rugăciuni și au fost miruiți.

Excursia a continuat prin vizitarea Palatului Parlamentului și a Ministerului de Finanțe, unde au fost întâmpinați de doamnele Lăcrămioara Alexandrescu și Emilia Georgescu, care le-au oferit daruri.