Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a participat la Atelierul tematic „Îɴᴠɪᴇʀᴇ... Lᴜᴍɪɴᴀ̆... Bᴜᴄᴜʀɪᴇ” care s-a desfășurat la Școala Gimnazială Băiculești.

La activitatea coordonată de doamna profesoară Cristina Elena Georgescu, au participat preoți, cadre didactice, copii, părinți și bunici, iar părintele Mihăiță Dragnea a susținut o cateheză despre simbolistica actelor liturgice din Săptămâna Pătimirilor și pregătirea duhovnicească a creștinului pentru întâmpinarea Marelui Praznic al Învierii Domnului, oferind tinerilor prețioase îndemnuri, subliniind importanța credinței și a trăirii în spiritul evanghelic.

În continuare copiii, alături de bunici au înălțat rugăciuni de laudă și mulțumire Lui Dumnezeu, au interpretat pricesne spre bucuria și folosul tuturor celor prezenți, au dat citire unor creații literare proprii despre Dumnezeu și despre bunici.

S-au bucurat de o serie de ateliere educative, interactive și creative în cadrul cărora au vopsit și încondeiat ouă, au făcut colaci și au pregătit daruri pentru bunici.

În cadrul atelierului ,,Bătrânețea-floare din grădina raiului!", copiii au realizat ,,Copacul cu versete,, pe florile căruia au lipit versete din Sfânta Scriptură despre sensul şi valoarea bătrâneţii.

În sala de clasă a fost amenajată o expoziție cu lucrări realizate în timpul implementării proiectului precum: icoane pe sticla, album foto, jurnalul proiectului, broșura ,,Micul iconar,, culegerea de pricesne ,,Cântați Domnului cântare nouă!,, , pliante, etc.

Activitatea și-a propus să valorifice şi să pună în practică conţinutul de credinţă al Bisericii Ortodoxe cu privire la relaţia de iubire şi comuniune a omului cu Dumnezeu şi cu aproapele său, să promoveze legătura de iubire, cunoaștere, apropiere și slujire dintre oameni, cu precădere relaţia tinerilor în raport cu vârstnicii, promovând dialogul între generații, colaborarea şi fapta izvorâtă din iubire şi credință.

La activitate au participat cadrele didactice: Rădulescu Didona, Deaconu Georgeta, Iuliana Cimpoca, Duminică Adriana, Mazilescu Cosmin, Înaltu Melania, Constantinescu Mirela.

Activitatea a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Atelierul tematic face parte din portofoliul pentru Concursul National Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului" și este înscrisă în calendarul eparhial dedicat Anului 2023 -Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești.