Canonul cel Mare este o Biblie în miniatură, pentru că rezumă întreaga perioadă descrisă de Sfânta Scriptură, de la păcatul strămoşilor, peregrinarea fiinţei umane spre găsirea fericirii paradisiace şi terminând cu lucrarea mântuitoare a Fiului lui Dumnezeu întrupat.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și activități cu Tineretul a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Lunca Corbului din Protoieria Costești.

Părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu, în parteneriat cu Școala Gimnazială „General Constantin Cristescu” din comuna Lunca Corbilor, a vorbit copiilor coordonați de cadrele didactice Crăcană Radu Cristina și Ștefănescu Marian despre istoria și însemnătatea Canonului cel Mare sl Sfântului Andrei Criteanul.

În finalul activității au fost oferite cărți de rugăciune pentru copii, iconițe și dulciuri!