Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul- Biroul de catehizare, a organizat o activitate catehetică,  la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel.

Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, a invitat la Sfânta Biserică,  elevi de la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr, care însoțiți de d-na prof. de Religie  Oana Durdun, au participat la Taina Sfântului Maslu, în Sfânta Biserică.  Activitatea a avut ca obiectiv descoperirea unor puncte și comportamente  comune, în relația dintre tineri și vârstnici,  prin intermediul manifestării cultului creștin pubilc, cultivarea unor valori morale bazate pe respect și recunoștință,  versus conflictul între generații.

Activitatea catehetică desfășurată, face parte dintr-un complex de activități,  care se vor desfășura în cadrul Proiectului  ConcursuluiNațional Catehetic ,,Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului", organizat la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, de Patriarhia Română, în contextul Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți), în Patriarhia Română.