Începutul lunii decembrie este pentru cei mai mulți dintre noi un adevărat motiv de sărbătoare. În afara faptului că cei mici, dar și cei mari, îl așteaptă pe Moș Crăciun, un alt motiv de bucurie este acela că din toate casele răsună veste Nașterii Domnului.

A doua zi de Crăciun, enoriașii parohiei Poienărei au fost colindați de grupul de colindători ai parohiei Bădești,  coordonați de Părintele inspector,  Necula Petre Ciprian, dar și de copiii din localitățile, Corbi, Corbșori, Stănești, Poduri, Pîrîiești,  elevi ai școlii Gimnaziale Stănești, coordonați de doamna profesoară de muzică.

După ce au colindat, au primit daruri din partea enoriașilor parohiei Poienărei.