Mărturii din vremuri de demult spun că, în ajun de Crăciun, preoții poartă icoana Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos pe la casele creștinilor, cântă troparul sărbătorii și aduc tuturor binecuvântarea Pruncului divin. Timp de câteva zile, păstorii duhovnicești vestesc în toată comunitatea taina Întrupării Fiului lui Dumnezeu și cheamă pe oameni la bucuria sărbătorii.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate cathetică , în care preoții Mihai Gheorghe și Enescu Tiberiu de la Parohia Rotaresti, Protoieria Pitești au vestit Nașterea Domnului copiilor de la Gradinita cu program normal și program prelungit din localitate, bucurându-se cu toții de colindul sfânt și bun.